مطالب آموزشی در زمینه سئو وب سایت

چگونه موتورهای جستجو کار می کنند

Like Up:
Like Down:
Created:
۲۴ شهریور ۱۳۹۸

چگونه موتورهای جستجو کار می کنند

همه چیزهایی که برای درک خزنده ها باید بدانید

در سال ۱۹۹۶ ، دو دکترا استنفورد نوع جدیدی از موتور جستجو را تئوریزه کردند. به جای رتبه بندی نتایج بر اساس چند بار کلمه کلیدی در یک صفحه وب ، لری پیج و سرگئی برین تصور می کردند بهتر است نتایج را بر اساس روابط بین صفحات رتبه بندی کنند. آنها ایده خود را “BackRub” نامیدند زیرا نتایج جستجو را بر اساس لینک دهنده رتبه بندی می کند.

این در مقایسه با نحوه کار موتورهای جستجو امروز بسیار متفاوت است. پیج و موتور جستجوی برین ، گوگل ، ۵.۵ میلیارد جستجو در روز دریافت می کند. یا ۶۳۰۰۰ جستجو در ثانیه. برای هر یک از این سؤالات ، موتور جستجو بیش از ۱۳۰ تریلیون صفحه شخصی در اینترنت دارد و کمتر از یک ثانیه نتایج را انتخاب می کند.

در پشت این نتایج بسیاری از کارها و زمینهای نهفته است. در حالی که Google – و سایر موتورهای جستجو – به طرز ناخوشایندی در مورد مکانیسمهای نتایج جستجو پنهان هستند ، بازاریابان از دانستن نحوه عملکرد موتورهای جستجو سود می برند. درک نحوه یافتن ، سازماندهی و انتخاب موتورهای جستجوگر بدان معنی است که می توانید صفحات وب خود را برای رتبه بندی بهینه تر کنید.

چگونه موتورهای جستجو کار می کنند: مبانی

یک “موتور جستجو” چندین مکانیسم بهم پیوسته است که با هم کار می کنند تا بخشی از محتوای وب – تصاویر ، فیلم ها ، صفحات وب سایت و غیره – را بر اساس کلماتی که تایپ می کنید در یک نوار جستجو کنید. صاحبان سایت از بهینه سازی موتور جستجو استفاده می کنند تا شانس محتوا در سایت خود را در نتایج جستجو نشان دهند.

موتورهای جستجو از سه مکانیسم اساسی استفاده می کنند:

موتورهای جستجو سعی می کنند مفیدترین نتایج را برای هر کاربر ارائه دهند تا تعداد زیادی از کاربران بار دیگر و به وقت خود بازگردند. این امر باعث می شود تا تجارت حساس باشد ، زیرا بیشتر موتورهای جستجو از طریق تبلیغات درآمد کسب می کنند. به عنوان مثال گوگل در سال ۲۰۱۸ ۱۱۶B چشمگیر ساخته است.

چگونه موتورهای جستجوی خزنده ، فهرست و رتبه بندی محتوا

موتورهای جستجو از بیرون ساده به نظر می رسند. شما یک کلمه کلیدی را تایپ می کنید ، و لیستی از صفحات مربوطه را دریافت می کنید. اما این تعویض فریبنده و آسان به پشت پرده سنگین محاسباتی زیادی احتیاج دارد.

قبل از جستجو ، کار سخت شروع می شود. موتورهای جستجو بصورت شبانه روزی کار می کنند ، اطلاعات را از وب سایت های جهان جمع می کنند و آن اطلاعات را سازماندهی می کنند ، بنابراین یافتن آن آسان است. این یک فرآیند سه مرحله ای برای خزیدن به صفحات وب اول ، ایندکس کردن آنها و سپس رتبه بندی آنها با الگوریتم های جستجو است.

خزنده

موتورهای جستجو برای پاک کردن وب برای اطلاعات به خزنده ها – اسکریپت های خودکار تکیه می کنند. خزنده ها با لیستی از وب سایت ها شروع می کنند. الگوریتم ها – مجموعه ای از قوانین محاسباتی – بطور خودکار تصمیم می گیرند که کدام یک از این سایت ها خزنده شوند. الگوریتمها همچنین تعداد صفحات را برای خزیدن و چند مرتبه دیکته می کنند.

خزنده ها به دنبال لینک های از طریق برچسب هایی مانند HREF و SRC برای پرش به صفحات داخلی یا خارجی ، از هر سایت موجود در این لیست به طور سیستماتیک بازدید می کنند. با گذشت زمان ، خزندگان نقشه ای در حال گسترش از صفحات درهم تنیده را می سازند.

غذای آماده برای بازاریابان

اطمینان حاصل کنید که سایت شما به راحتی در دسترس خزندگان است. اگر رباتها نتوانند آن را خزنده کنند ، نمی توانند آن را فهرست بندی کنند ، و این بدان معنی است که سایت شما در نتایج جستجو ظاهر نمی شود. با اجرای موارد زیر می توانید دسترسی خزنده را تضمین کنید:

اگر مطمئن نیستید که سایت شما برای خزندگان قابل دسترسی است ، ابزار بررسی سایت  ما را بررسی کنید . ابزار مشکلات دسترسی را جلب می کند و در مورد چگونگی رفع آنها مشاوره می دهد. همچنین هر دو هفته یکبار گزارش SEO جدید فنی را برای سایت خود ارسال می کند ، بنابراین می توانید در معرض دید سایت خود برای خزنده ها باشید.

ابزار حسابرسی سایت الکسا صفحات را بدون پیوند مشخص می کند و به شما امکان می دهد دسترسی به خزنده را بهبود ببخشید.

نمایه سازی

پس از یافتن صفحه ، یک ربات آن را مانند روشی که مرورگر شما انجام می دهد ، واکشی می کند (یا ارائه می دهد). این بدان معناست که ربات باید آنچه را می بینید ، از جمله تصاویر ، فیلم ها یا انواع دیگر محتوای صفحه پویا “ببیند”.

ربات این محتوا را به صورت دسته بندی هایی از جمله تصاویر ، CSS و HTML ، متن و کلمات کلیدی و غیره سازماندهی می کند. این فرایند به خزنده اجازه می دهد تا آنچه را که در صفحه موجود است را “درک کند” ، یک پیشرو ضروری برای تصمیم گیری برای جستجوی کلمات کلیدی در صفحه مرتبط است.

موتورهای جستجو سپس این اطلاعات را در یک فهرست ذخیره می کنند ، یک بانک اطلاعاتی غول پیکر با داشتن فهرست برای هر کلمه ای که در هر صفحه وب نمایه شده مشاهده می شود. فهرست Google ، Caffeine Index ، حدود ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ گیگابایت را در بر می گیرد و “مزارع سرور” ، هزاران رایانه که هرگز خاموش نمی شوند ، را در سراسر جهان پر می کند.

غذای آماده برای بازاریابان

اطمینان حاصل کنید که خزندگان سایت خود را چگونه می خواهید آنها را ببینند. کنترل کنید که کدام قسمتهای سایت به آنها اجازه دهید فهرست بندی کنید.

مسدود کردن خزنده ها در مناطق خاص روزانه کاری سایت شما روی رتبه بندی جستجوی شما تأثیر نمی گذارد. در عوض ، به خزندگان کمک می کند تا بودجه خزیدن را در مهمترین صفحات تمرکز کنند.

رتبه بندی

در مرحله آخر ، موتورهای جستجوگر اطلاعات فهرست بندی شده را مرتب کرده و نتایج مناسب را برای هر پرس و جو باز می گردانند. آنها این کار را با الگوریتم های جستجو انجام می دهند ، قوانینی که تحلیل می کنند جستجوگر به دنبال چه چیزی است و بهترین نتیجه به بهترین سؤال پاسخ می دهد.

الگوریتم ها از عوامل متعددی برای تعیین کیفیت صفحات در فهرست خود استفاده می کنند. Google برای رتبه بندی نتایج مربوطه ، مجموعه ای کامل از الگوریتم ها را اعمال می کند. بسیاری از عوامل رتبه بندی استفاده شده در این الگوریتم ها محبوبیت عمومی یک قطعه از محتوا و حتی تجربه کیفی که کاربران هنگام فرود روی صفحه دارند ، تحلیل می کنند. این عوامل عبارتند از:

غذای آماده برای بازاریابان

موتورهای جستجو می خواهند نتایج مناسب و قابل استفاده را نشان دهند. این باعث می شود جستجوگرها خوشحال شوند و درآمد آگهی در آن به گردش درآید. به همین دلیل است که بیشتر عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو در واقع همان عواملی هستند که جستجوگرهای انسانی در مورد محتوای صفحه مانند سرعت صفحه ، تازه بودن و پیوند با سایر مطالب مفید قضاوت می کنند.

هنگام طراحی و طراوت وب سایت ها ، سرعت صفحه ، خوانایی و تراکم کلمات کلیدی را بهینه کنید تا سیگنال های رتبه بندی مثبت را به موتورهای جستجو ارسال کنید. کار برای بهبود معیارهای نامزدی مانند زمان بر صفحه و میزان گزاف گویی نیز می تواند به افزایش رتبه بندی کمک کند.

هنگام طراحی و طراوت وب سایت ها ، سرعت صفحه ، خوانایی و تراکم کلمات کلیدی را بهینه کنید تا سیگنال های رتبه بندی مثبت را به موتورهای جستجو ارسال کنید. برای توییت کلیک کنید

درباره نحوه رتبه بندی در Google اطلاعات بیشتری کسب کنید .

چه اتفاقی می افتد هنگام انجام جستجو؟

اکنون ما در مورد استفاده از موتورهای جستجوگر سه مرحله ای برای بازگشت نتایج مرتبط می دانیم. خزیدن ، نمایه سازی و رتبه بندی به موتورهای جستجو این امکان را می دهد تا اطلاعات را پیدا و سازماندهی کنند. اما چگونه این کمک می کند تا آنها را به جستجوی جستجوی شما پاسخ دهند؟

بیایید از لحظه ای که یک عبارت را در نوار جستجو تایپ می کنید ، ببینیم چگونه موتورهای جستجو قدم به قدم به سؤالات پاسخ می دهند.

مرحله ۱: موتورهای جستجو Parse Intent

برای بازگرداندن نتایج مربوطه ، موتورهای جستجو باید هدف جستجوی یک اصطلاح را “درک کنند”. آنها برای انجام این کار از مدل های پیشرفته زبان استفاده می کنند ، جستجوی شما را به تکه هایی از کلمات کلیدی و معنی معنی تجزیه می کنند.

به عنوان مثال ، سیستم مترادف گوگل به موتور جستجوگر اجازه می دهد تشخیص دهد که گروه های کلمات به معنای همان چیز هستند. بنابراین ، هنگامی که “لباس های تیره” را تایپ می کنید ، موتورهای جستجو نتایج لباس های سیاه و همچنین رنگهای تیره را برمی گردانند. موتور می فهمد که تاریک اغلب مترادف با سیاه است.

نتایج جستجوی “لباس تیره” نیز نتایج مترادف را به دست می آورد.

موتورهای جستجو همچنین از کلمات کلیدی برای درک “دسته” وسیع از هدف جستجو استفاده می کنند. در مثال “لباس تیره” ، اصطلاح “خرید” به موتورهای جستجو علامت می دهد که باید صفحات محصول را جمع کند تا با هدف جستجوگر خرید مطابقت داشته باشد.

دریابید که چگونه می توانید برای جستجوی معنایی بهینه شوید.

نتایج جستجو همچنین از الگوریتم های “تازه بودن” برای درک هدف جستجوگر استفاده می کنند. این الگوریتم ها کلمات کلیدی گرایش را شناسایی کرده و صفحات جدیدتر را برمی گردانند. شما این را برای اصطلاحاتی از قبیل “نتایج انتخابات” مشاهده خواهید کرد که نتایج SERP کاملاً متفاوت را در زمان انتخابات و زمان غیر انتخابات برمی گردانند.

مرحله ۲: موتورهای جستجو صفحات را با Query Intent مطابقت می دهند

هنگامی که موتور جستجو متوجه شود که چه نتیجه ای را می خواهید ببینید ، باید صفحات مطابق را پیدا کند. مجموعه ای از عوامل به موتور جستجو کمک می کند تا تصمیم بگیرد کدام صفحات بهترین هستند ، از جمله:

بنابراین اگر “بهترین مکانها برای خوردن سوشی” را جستجو کنید ، موتورهای جستجو صفحات لیست را با “سوشی” یا مترادف (به عنوان مثال “غذای ژاپنی”) در عنوان و محتوای بدن مطابقت می دهند. آنها این نتایج را بر اساس محبوبیت ، طراوت و عوامل کیفیت سفارش می دهند.

بسته به هدف جستجو ، موتورهای جستجو نیز می توانند نتایج غنی شده مانند نمودار دانش یا چرخ فلک تصویر را نشان دهند.

مرحله ۳: موتورهای جستجو عوامل “بومی سازی شده” را اعمال می کنند

وقتی موتورهای جستجو تصمیم می گیرند کدام نتیجه را می بینید ، تعدادی از فاکتورهای مختلف بازی می شوند. ممکن است نتایج مختلفی را برای “بهترین پیتزا پنیر منجمد” نسبت به دوستی که به لطف ترکیبی از عوامل فردی در یک کشور دیگر زندگی می کند ، مشاهده کنید.

غذای آماده برای بازاریابان

نتایج جستجو بسیار خاص و پویا است. پیش بینی اینکه سایت شما برای هر جستجوگر جداگانه چگونه خواهد بود غیرممکن است. بهترین روش ارسال سیگنالهای ارتباطی قوی به موتورهای جستجو از طریق تحقیق در مورد کلید واژه ها ، سئو فنی و استراتژی محتوا است. به این ترتیب ، در SERP هایی ظاهر می شوند که به مطالب شما مربوط هستند.

برای افزایش نتایج از این دانش استفاده کنید

هنگامی که شما می دانید موتورهای جستجو چگونه کار می کنند ، ایجاد وب سایتهایی با قابلیت خزیدن و فهرست بندی آسان تر است. ارسال سیگنالهای مناسب به موتورهای جستجو تضمین می کند که صفحات شما در صفحات نتایج مربوط به مشاغل شما ظاهر می شوند. ارائه خدمات به جستجوگران و موتورهای جستجو ، محتوای مورد نظر آنها گامی در مسیر رسیدن به یک کسب و کار آنلاین موفق است.

No comments yet...

Leave your comment

91013

Character Limit 400